İş dünyasında en çok yanlış anlaşılan terimlerden biri kurumsal kimlik nedir terimidir. Birçok kişi bu terimi logolarla birleştirir veya yanlışlıkla sadece bankacılık, hukuk veya teknoloji gibi sektörler için geçerli olduğunu düşünür. Ancak, kimlik (şirket kimliği veya şirket kimliği olarak da bilinir), büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun tüm markaların başarısı için esastır. Kurumsal kimlik, işletmenizin kendisini dış dünyaya nasıl sunduğudur . İç kültür ve değerler şirket kimliğini şekillendirmenin ayrılmaz bir parçası olsa da, kurumsal kimlik tanımı bir şirketin görsel varlıkları ve marka tasarımı için geçerlidir.

Kurumsal Kimliğin Kısaca Tanımı

Kurumsal kimlik kavramı ilk olarak 70’lerde ABD’li reklam danışmanları tarafından ortaya atıldı. Özünde, net bir kimliğin bir şirketi benzersiz kılmaya yardımcı olduğu ve aynı zamanda bir şirketin kurumsal hedeflerine ulaşmasına yardımcı olduğu fikri vardır. Kurumsal kimlik, hem iç hem de dış şirket imajını şekillendirir. Bir şirket tarzının ve kişiliğinin bu gelişimi stratejik olarak planlanmalı ve şirketin misyon beyanı tarafından bilgilendirilmelidir. Özellikle fuar katılımlarında kurumsal kimliğiniz olması çok önemlidir.

Amaç, organizasyonun halka ve çalışanlara tutarlı bir şekilde sunulmasını sağlamaktır. Bu nedenle, tüm şirket faaliyetleri koordine edilmeli ve bu kurumsal idealle uzlaştırılmalıdır. Buna görsel kimlik, kurumsal davranış ve kurumsal iletişim dahildir. Bununla birlikte, kurumsal bir kimliğe tutarlı bir şekilde bağlılık, şirketler için genellikle büyük bir zorluk olabilir. Coca-Cola ve BMW, başarılı bir şekilde uygulanan kurumsal kimlik stratejisinin iki örneğidir.

Kurumsal Kimlik ve Markalaşma Tam Olarak Nedir?

Esasen, bir markayla etkileşime girdiğinizde gördüğünüz herhangi bir iletişim veya bilgi, o markanın kurumsal kimliğinin bir parçasıdır . Logo tasarımı kurumsal kimliğin altında yer alsa da terim bu görsel simgenin çok ötesine geçerek yazı tipi, illüstrasyon, renk, fotoğraf ve animasyon gibi öğeleri kapsar. Sosyal medya gönderilerinden bilboard reklamlarına, personel üniformalarından kırtasiye malzemelerine, ürün ambalajlarından uygulama profillerine kadar her şeyde kurumsal kimlik örnekleri göreceksiniz.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal Kimlik

Bir kurumsal veya şirket kimliği ancak dahili ekibiniz markanızın konumu, misyonu, değerleri, mesajı ve kişiliği ile uyumlu hale geldiğinde oluşturulabilir. Bu güçlü temel ile, markanızı yansıtan bir görsel dil oluşturmak için tasarım ekibinizle veya kurumsal kimlik tasarım şirketinizle birlikte çalışabilirsiniz. Bu görsel marka belirteçleri, yaratıcı oldukları kadar stratejik olmalıdır. Tasarım öğeleriniz, katı sabit marka bileşenleri yerine çevik ve işletmenizi değişen pazar ve tüketici ortamlarında alakalı tutmalıdır. Ayrıca akıllıca kullanılan tabela ve modelleri kurumsal kimliğinize değer katacaktır.

Kurumsal Kimlik Hedefleri

Birçok şirket, güven oluşturmak ve kendilerini rakiplerinden farklı kılmak için kendi kurumsal kimliğini geliştirir. Bir kuruluş, kurumsal kimlik stratejisini uygulamak için genellikle ajansların desteğine güvenecektir. Ayrıca, kimlik, şirkete bağlılığı güçlendirmek için birleşik bir marka kimliği ile birlikte hareket eder. Bu da hem çalışanlar hem de tüketiciler arasında daha fazla sadakati teşvik eder. Örneğin, benzersiz bir kurumsal kimlik, yeni şirket ürünlerinin piyasaya sürülmesine katkıda bulunabilir.

Çünkü mevcut bir olumlu imaj son derece aktarılabilirdir ve yeni girişimlere ekstra destek sağlayacaktır. Bu nedenle, iyi bir kurumsal kimlik, genel olarak şirket maliyetlerini ve özel olarak reklam maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Kurumsallık şirket imajının önemli bir bileşenidir. Şirket içinde, personelin şirket misyon beyanını yansıtan ve örnekleyen belirli bir değerler dizisine göre hareket etmesini sağlar. Ve daha geniş anlamda, kimlik aynı zamanda pozitif bir kurumsal kültürün temel taşıdır.

Tutarlılık

Tutarlılık ve bütünlük, herhangi bir marka stratejisinin ön saflarında yer almalıdır. Bu, tüm satış malzemelerinin, pazarlama materyallerinin, şirket iletişimlerinin ve ekiplerin müşterilerle doğrudan nasıl konuştuğunun hepsinin aynı ses ve tonla uyumlu olduğu anlamına gelir.

Yetki

Güçlü bir kurumsal kimlik, sektördeki otoriteniz ve uzmanlığınızla konuşur. Teklifiniz hakkında güçlü bir bakış açısına sahip olmak ve bunu tasarım ve iletişimle desteklemek, şüphesiz sizi rakiplerinizden farklı kılacak.

Kurumsal Kimlik ve Güvenilirlik

Kurumsal kimlik, potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin, teklifinizi benimsemeyi seçmeleri durumunda şirketinizden tam olarak ne bekleyebileceklerini bilmelerini sağlar. Tüm çabalarda ve kanallarda nihai olarak tüketicilerde güven yaratan bir standart oluşturur.

Kurumsal Kimlik Markanızın Hikayesinde Nasıl Rol Oynar

Yaptığınız her şey kurumsal kimliğiniz göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Kurumsal kimlik nedeniniz olmalı ve markalaşma sonuç olmalıdır. Bu, kurumsal kimliğinizin tüm markalama kararlarını etkilemesi gerektiği anlamına gelir. Tüm yaratıcı varlıklarınız, satış malzemeleriniz, mesajlarınız ve iletişimleriniz kurumsal kimliğinizle uyumlu olmalı ve tüketici için açık olmalıdır. Türkeli reklamcılık display ürünler ile markalaşma sürecinizde size yardımcı olacaktır.

Kurumsal Kimlik Olarak Davranış

Marka kimliği oluşturmanın bir başka yönü de akılda kalıcı sloganların ve renkli logoların ötesine geçer. Bir şirketin etik inancı ve ahlaki davranışı da bir şirketin kimliğinin büyük bir bölümünü oluşturabilir. Starbucks ve Whole Earth Catalog gibi çevresel bağış toplama faaliyetlerinde bulunan şirketler, bunu yaparak olumlu bir imaj kazandı. Kötü müşteri hizmetleri, etik olmayan davranışlar veya yasa dışı faaliyetlerle tanınan firmalar, kurumsal kimliklerine hiçbir pazarlama kampanyasının onaramayacağı zararlar verebilir.

Tümünü Göster